Converters E40L12DC-KO 40W 12VDC Voltage Dimmable Class 2 LED Driver
★★★★★ 4.9 26 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.bofishplay.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
For 40W LED applications that require a constant 12V source and dimming capability, the Magnitude electronic line of Class 2 UL Listed LED drivers is an ideal choice. They are designed to operate with any standard MLV/Incandescent TRIAC (Leading Edge) dimmer switch. The engineering provides smooth dimming that will dim down to zero with most TRIAC dimmers. This feature makes for a fast and cheap installation for both new and retrofit jobs, as there are less wires then 0-10V dimming, and as mentioned there are over 150 million TRIAC dimmers already installed in North America. Plus, TRIAC dimmers are far less expensive than 0-10V dimmers; here is a list of compatible dimmers. The shell of the driver is rugged and made from black powder-coated aluminum, designed for wet and salty conditions (IP67). At under 1-inch tall the size is very compact and a perfect choice for under cabinet lights, tape lights and various 12V LED fixtures. There are mounting feet when needing to secure the driver or those feet can be removed.
  • Powers 40 Watts of LEDs and works with common dimmers from Lutron and Leviton!
  • Aluminum Case with built in junction box!
  • Input: 120VAC
  • Output: 12VDC
  • 5-Year Warranty
Model E40L12DC-KO
Brand Name Magnitude Lighting
Item Weight 9 Ounces
Part Number E40L12DC-KO
Manufacturer Magnitude
Power Source Corded Electric
Mounting Type Surface Mount
Current Rating 3500 Milliamps
Maximum Frequency 60 Hz
Minimum Frequency 50 Hz
Specification Met UL
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
26 ratings | 11 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (23)
4 stars
1% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (3)